konferencje.com
o portalu | Partnerzy | reklama | kontakt

obiekty
miasta
menu

Warszawa (271)
okolice (29)
woj. mazowieckie (421)

lista Kraków (9)
okolice (3)
woj. małopolskie (20)
menu Poznań (2)
okolice (7)
woj. wielkopolskie (10)
lista Trójmiasto (11)
okolice (6)
woj. pomorskie (25)
lista Wrocław (3)
okolice (1)
woj. dolnośląskie (10)
inne:
tematyczny podział
nad morzem nad morzem
nad jeziorami</a>
		</td> nad jeziorami
w górach w górach
zamki i pałace zamki i pałace
ośrodki jeździeckie ośrodki jeździeckie
plener plener
uzdrowiska uzdrowiska

Strona głównaInformator › Informacje z branży

zobacz wszystkie

VAT w górę

Właściciele sieci gastronomicznych grożą, że od 1 stycznia będą zmuszeni podnieść ceny o 15 proc. Dlatego zwierają szeregi: pod koniec ubiegłego tygodnia wystosowali apel, w którym zwracają się do przyszłego rządu, by wynegocjował w UE utrzymanie preferencyjnej siedmioprocentowej stawki podatku VAT na usługi gastronomiczne. Polska ma prawo na jej stosowanie tylko do 31 grudnia, potem podatek ma wzrosnąć do 22 proc.

Restauratorzy proszą też rząd, by otworzył granice dla obywateli z państw niebędących członkami Unii Europejskiej, bo brakuje rąk do pracy w polskich restauracjach.

Reprezentanci branży gastronomicznej mówią, że mogliby wziąć przynajmniej część podwyżek na siebie, gdyby nie to, że drożeje żywność i rosną płace. Poradzą sobie najdroższe restauracje, ale nie bary szybkiej obsługi i stołówki pracownicze, w których jada najwięcej Polaków. Marże są w nich stosunkowo niewielkie. - W tym roku znacząco wzrosły ceny żywności, podnieśliśmy płace kucharzom o ponad 20 proc. - mówi Robert Modzelewski, prezes firmy Eurest, która prowadzi ponad 80 stołówek w biurowcach. - Najbardziej wzrosły płace wykwalifikowanych szefów kuchni. Znam wiele lokali, które musiały podnieść pensje nawet ponad 30 proc. dodaje Jan Marek Mołoniewicz, ekspert ds. gastronomicznych z firmy Moja Consulting. - Dobry kucharz zarabia dziś od 1,5 do 3 tys. euro na rękę, a w dobrej klasy lokalach nawet 4-5 tys. zł brutto - dodaje Marcin Kręglicki, właściciel kilku znanych restauracji w Warszawie.

Wzrost płac napędzany jest brakiem rąk do pracy, zwłaszcza wykwalifikowanych specjalistów. To obecnie największy problem branży, który nie tylko drenuje kieszenie właścicielom restauracji, ale również hamuje rozwój sieci. Nie ma firmy gastronomicznej, która nie miałaby kłopotu z brakiem personelu. Zdarza się, że w małych barach obsada zmienia się kilka razy w roku. W wa-kacje McDonald's ratował się, zatrudniając w swoich 210 restauracjach 1,7 tys. młodocianych. Kłopoty mają nawet renomowane restauracje dbające o pracowników. - Nie ma dnia, by menedżerowie nie informowali mnie o próbach podkupowania pracowników przez konkurencję - mówi Marcin Kręglicki. Polski rząd twierdzi, że nasi negocjatorzy usilnie zabiegają od wielu miesięcy o przedłużenie okresu przejściowego na obniżoną stawkę VAT na usługi gastronomiczne. Udało nam się uzyskać przychylność Komisji Europejskiej, która w lipcu przedstawiła projekt dyrektywy przedłużającej okres przejściowy na preferencyjny VAT o trzy lata, do końca 2010 r. Jednak przeciwne temu pomysłowi są Niemcy, Dania i Austria.

- Na początku listopada ministrowie finansów krajów członkowskich UE spotkają się, by uzgodnić stanowiska. Jest szansa, że decyzja zapadnie na ponownym posiedzeniu na początku grudnia - zapowiada Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Sprawa ma być rozstrzygnięta do końca tego roku.

Jednak pewności tej nie mają organizacje działające przy Unii Europejskiej. - Istnieje duże prawdopodobieństwo, że decyzje zostaną odłożone do połowy 2008 r. - mówi Marguerite Sequaris, dyrektor zarządzający HOTREC Hotels, Restaurants & Cafes in Europę, zrzeszającej organizacje gastronomiczne z całej Unii Europejskiej. Jeśli tak się stanie, nic nie uratuje nas przed znaczącą podwyżką w knajpach.

Źródło: Polskaforum

»

CNCKAD V17.3.284 x64 (..)

»

CNCKAD V17.3.284 x64 (..)

»

CMG Suite 2020.101 x64 (..)

»

CMG Suite 2020.101 x64 (..)

»

CLC GENOMICS WORKBENCH 12.0.3 (..)

»

CLC GENOMICS WORKBENCH 12.0.3 (..)

czytelnia

8 zasad skutecznego event managera

"...Efektywna komunikacja to 80% sukcesu. Skuteczny event manager sprawnie komunikuje się ze współpracownikami, dostawcami, ekspertami oraz innymi osobami zaangażowanymi w organizację eventu..." 

 (..)
więcej

Badania dowodzą, że poniedziałek jest najmniej produktywnym dniem tygodnia

Badania dowodzą, że Europejczycy padają ofiarą „poniedziałkowego doła”. Aż 65% ankietowanych uważa, że poniedziałek to najmniej produktywny dzień tygodnia, wielu z nich potwierdza, że to najdłuższy dzień pracy. Połowa respondentów twierdzi, że przez smartfony ich dzień pracy stał się o 2 godziny dłuższy, a granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym zaciera się. Jedna na dwie osoby uważa, że ich życie osobiste cierpi przez pracę.

 (..)
więcej

zamów biuletyn
newsletter konferencje

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje z branży
zapisz się!


porady

5 POMYSŁÓW NA ZASTOSOWANIE TRANSMISJI NA ŻYWO

Bezpośredni przekaz nie powinien mieć na celu tylko udostępnienia tego, co się dzieje podczas wydarzenia osobom nieobecnym. Taki zamysł ma nagranie z eventu, będąc o wiele tańszym rozwiązaniem.

 (..)
więcej

Merytorycznie na TT Warsaw 2013

Turystyka to szeroka gałąź gospodarki, która poza wyjazdami dla klientów indywidualnych obejmuje także specjalistyczne aktywności, takie jak organizacja kongresów czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych. Coraz powszechniejsze staje się też wykorzystywanie nowych technologii, które wspomagają i ułatwiają działania w tym sektorze.

 (..)
więcej
link do galerii zdjęć
zdjęcia z naszej galerii  zdjęcia z naszej galerii
zdjęcia z naszej galerii  zdjęcia z naszej galerii
logo pit        logo iab        logo jakoœć        logo rzetelna firma

Konferencje.com (2001-2024) IP:tourism - Największa w Polsce sieć turystycznych stron www

Zobacz także inne serwisy IP:tourism:
www.polishSEA.com   www.polishLAKES.com   www.polishMOUNTAINS.com   www.HEL.pl   www.eMorze.pl   www.conferences.pl  
www.sopot.com   www.jurata.com   www.jastarnia.com   www.jastrzebia-gora.com   www.karwia.com   www.rewal.com   www.debki.pl   www.wladyslawowo.com   www.krynicamorska.com   www.miedzyzdroje.com   www.ustka.com   www.szczyrk.com   www.karpacz.com   www.szklarskaporeba.net   www.ezakopane.com   www.mikolajki.com   www.wegorzewo.com   www.rucianenida.com   www.kazimierz-dolny.com www.eGory.pl  
Last minute

Copyright 2001-2024 IP:tourism & BlueVision internet marketing. All Rights Reserved

IP: tourism