konferencje.com
o portalu | Partnerzy | reklama | kontakt

obiekty
miasta
menu

Warszawa (271)
okolice (29)
woj. mazowieckie (421)

lista Kraków (9)
okolice (3)
woj. małopolskie (20)
menu Poznań (2)
okolice (7)
woj. wielkopolskie (10)
lista Trójmiasto (11)
okolice (6)
woj. pomorskie (25)
lista Wrocław (3)
okolice (1)
woj. dolnośląskie (10)
inne:
tematyczny podział
nad morzem nad morzem
nad jeziorami</a>
		</td> nad jeziorami
w górach w górach
zamki i pałace zamki i pałace
ośrodki jeździeckie ośrodki jeździeckie
plener plener
uzdrowiska uzdrowiska

Strona głównaInformator › Czytelnia

zobacz wszystkie

Alkohol w etykiecie biznesowej

Zwyczaje i zachowania dotyczące częstowania oraz wspólnego spożywania alkoholu to kwestia nie tylko dobrego wyczucia smaku, ale i ścisłych napisanych reguł.

- Etykieta biznesowa to jak ponnadnarodowy język komunikacji między ludźmi w biznesie. W momencie kiedy wiemy, co wypada, i jak się zachować w danej sytacji, działamy z większą pewnością siebie, i możemy koncentrować się na sprawach merytorycznych - twierdzi Michał Leopolt-Kuropotwiński, pomysłodawca i koordynator Akademii Stylu i Etykiety. Bardzo ważnym obszarem biznesowego savoir-vivre'u są zasady wspólnego konsumowania alkoholi. Wybierając się do obcego kraju warto wiedzieć, jakimi trunkami możemy zostać poczęstowani oraz jak zachować się w niektórych sytuacjach związanych z degustacją napojów z procentami.

Co kraj to obyczaj.
Rodzaj serwowanego alkoholu zależy od tego, kto jest organizatorem spotkania. Gospodarze podają często do skosztowania swoje narodowe trunki. W Europie Zachodniej królują wina i koniaki. W Europie Wschodniej  i krajach skandynawskich to różnego rodzaju wódki. Nie zdziwimy się jednak gdy w Szwcji na spotkaniu biznesowym zaserwują nam kufelek orzeźwiającego piwa. W Japonii dania na ciepło i słodkie potrawy będziemy popijać sake, a pragnienie po ostrych potrawach ugasimy piwem Kiri. Koreańczycy lubują się w amerykańskiej whisky. A w Meksyku zasakujemy ostrej tequili.
Alkohol zawsze dostosowany jest do formy spotkania - Trudno podawać wódke na koktajlu - mówi Dariusz Ciećwierz, sommelier warszawskiej restauracji Rubikon. We Francji narodowych alkoholi spróbujemy podczas luźniejszych spotkań dyplomatycznych, spotkań winiarskich i bankietów. Na spotkaniach , które wymagają wzmożonej koncentracji, najprawdopodobniej skosztujemy napojów bezalkoholowych lub bardzo słabych win.
Ta zasada przenosi się na inne kraje. Tylko podczas swobodnego meetingu zostaną nam podane narodowe trunki, które są wysokoprocentowe. Choć powszechnie uważa się, że w krajach muzełmańskich nie zostaniemy pczęstowani alkoholem, to w Turcji może nas spotkać niespodzianka. Jeśli zasiądziemy do posiłku z tureckimi biznesmenami w południe, wtedy być może kelnerzy przyniosą nam lokalną wódkę anyżkową "raki" lub wino, a czasami piwo.
Istnieje ogólna zasada serwowania alkoholu. Na początku jako aperitif wypija się lekki alkohol, np. szampany lub niskoprocentowe wina. Taki trunek pobudza smak. W środku spotkania może zostać podane wino lub gorzka nalewka, koniak, armaniak. Wymienione trunki korzystnie wpływają na procesy trawienne. Wino zawsze otrzymamy z daniem głównym, nigdy w połączeniu w przekąską. Czerwonym winem popijamy ciężkie potrawy, a białym lekkie. Na koniec gdy rozmowy zostały sfinalizowane i wzmożona koncentacjia nie jest tak potrzebna, czesto serwuje się mocniejsze trunki.

Kultura konsumpcji alkoholu
Każdy kraj posiada pewne zasady związane z konsumpcją alkoholu. Wszędzie źle widziane jest upijanie się. Choć grecy zachowują niewielki dystans do rozmówcy i namawiają do jedzenia i picia trzeba pamiętać, że upijanie się uważane jest przez Greków za haniebne. We Włoszech do posiłków zazwyczaj podawane jest wino. Powinno się je pić powoli. Zbyt szybkie picie lub upicie się podczas spotkania będzie uważane za zniewagę biznesowej etykiety. W niektorych krajach źle postrzega się spożywanie alkoholu w nadmiarze, a w inncyh podejrzliwie spogląda się na osoby zachowujące wstrzemięźliwość od mocniejszych truków. I tak np. osoby jadące do Chin i nie pijące alkoholu powinny pomyśleć nad wiarygodnym wytłumaczeniem. Chińczycy nie darzą zaufaniem abstynentów. W trakcie posiłków następuja częste toasty, a alkohol bywa spożywany w znacznych ilościach. Również w Japonii picie ( nie tylko napojów procentowych) uważane jest za ważny aspekt narodowej kultury. Odmawiając skosztowania trunku wraz z Japończykiem, możemy stracić szansę na pozytywne zakończenie negocjacji.

Alkohol na prezent
Wręczenie alkoholu jako upominka w podziękowaniu za okazałe przyjęcie będzie mile widzane w prawie każdym kraju. Oczywiście nie można podarwać taniego trunku, gdyż byłaby to obraza dla gospodarza. Alkoholowy upominego dla japońskiego gospodarza powinien sięgać wartości połowy samochodu,w  ten sposób nasz gospodarz poczuje się nalerzycie doceniony. Butelka czegoś mocniejszego newet za pareset złotych uchybi jego dumie. Najczęściej staramy się sprezentować alkohol pochodzący z innego kraju, gdzie jest on trunkiem narodowym, bądź bywa z danym państwem kojarzony.
We Włoszech i Hiszpanii bardzo popularne jest wręczanie wina z narodowej winnicy. Należy powstrzymać się od dawania naszemu włoskiemu biznesowemu partnerowi prezentów,zanim my pierwsi takiego nie otrzymamy. Okazuje się, że w niektórych kulturach ważny jest sposób podarowania preznetu. Chiny posiadają cały ceremoniał wręczania upominków. Prezent w postaci alkoholu ( sugerowany jest koniak) powinien być zawsze zapakowany, najlepiej w opakowanie koloru czerwonego. Wręcza się go na pierwszym spotkaniu. Osoba obdarowana początkowo odmawia przyjęcia. Wówczas należy nalegać, nawet kilkakrotnie na przyjęcie upominku. Po zaakceptowaniu prezentu osoba obdarowana wyraża swoją wdzięczność.
Wiadomo, że wręczając  alkohol osobie sprawującej wysokie stanowisko, trzeba się kierować jedną, powszechnie obowiązującą zasadą - alkohol musi kojarzyć się z prestiżzem i sukcesem.
Jak wiadomo alkohol łączy ale może też dzielić. Dlatego warto dowiedzieć się czegoś o kulturze danego kraju, zanim się do niego wybierzemy. Ufanie tylko znajomości międzynarodowych zasad biznesowego savir-vibre'u może okazać się niewystarczające i przysporzyć wielu niekorzystnych sytuacji.

Kinga Mróż

źródło: MICE Poland



forum

»

CNCKAD V17.3.284 x64 (..)

»

CNCKAD V17.3.284 x64 (..)

»

CMG Suite 2020.101 x64 (..)

»

CMG Suite 2020.101 x64 (..)

»

CLC GENOMICS WORKBENCH 12.0.3 (..)

»

CLC GENOMICS WORKBENCH 12.0.3 (..)

czytelnia

8 zasad skutecznego event managera

"...Efektywna komunikacja to 80% sukcesu. Skuteczny event manager sprawnie komunikuje się ze współpracownikami, dostawcami, ekspertami oraz innymi osobami zaangażowanymi w organizację eventu..." 

 (..)
więcej

Badania dowodzą, że poniedziałek jest najmniej produktywnym dniem tygodnia

Badania dowodzą, że Europejczycy padają ofiarą „poniedziałkowego doła”. Aż 65% ankietowanych uważa, że poniedziałek to najmniej produktywny dzień tygodnia, wielu z nich potwierdza, że to najdłuższy dzień pracy. Połowa respondentów twierdzi, że przez smartfony ich dzień pracy stał się o 2 godziny dłuższy, a granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym zaciera się. Jedna na dwie osoby uważa, że ich życie osobiste cierpi przez pracę.

 (..)
więcej

zamów biuletyn
newsletter konferencje

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze informacje z branży
zapisz się!


porady

5 POMYSŁÓW NA ZASTOSOWANIE TRANSMISJI NA ŻYWO

Bezpośredni przekaz nie powinien mieć na celu tylko udostępnienia tego, co się dzieje podczas wydarzenia osobom nieobecnym. Taki zamysł ma nagranie z eventu, będąc o wiele tańszym rozwiązaniem.

 (..)
więcej

Merytorycznie na TT Warsaw 2013

Turystyka to szeroka gałąź gospodarki, która poza wyjazdami dla klientów indywidualnych obejmuje także specjalistyczne aktywności, takie jak organizacja kongresów czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych. Coraz powszechniejsze staje się też wykorzystywanie nowych technologii, które wspomagają i ułatwiają działania w tym sektorze.

 (..)
więcej
link do galerii zdjęć
zdjęcia z naszej galerii  zdjęcia z naszej galerii
zdjęcia z naszej galerii  zdjęcia z naszej galerii
logo pit        logo iab        logo jakoœć        logo rzetelna firma

Konferencje.com (2001-2024) IP:tourism - Największa w Polsce sieć turystycznych stron www

Zobacz także inne serwisy IP:tourism:
www.polishSEA.com   www.polishLAKES.com   www.polishMOUNTAINS.com   www.HEL.pl   www.eMorze.pl   www.conferences.pl  
www.sopot.com   www.jurata.com   www.jastarnia.com   www.jastrzebia-gora.com   www.karwia.com   www.rewal.com   www.debki.pl   www.wladyslawowo.com   www.krynicamorska.com   www.miedzyzdroje.com   www.ustka.com   www.szczyrk.com   www.karpacz.com   www.szklarskaporeba.net   www.ezakopane.com   www.mikolajki.com   www.wegorzewo.com   www.rucianenida.com   www.kazimierz-dolny.com www.eGory.pl  
Last minute

Copyright 2001-2024 IP:tourism & BlueVision internet marketing. All Rights Reserved

IP: tourism