SKKP: HISTORIA POLSKIEJ BRANŻY
Stowarzyszenie „Konferencje i Kongresy w Polsce” jest pierwszą w historii i jak na razie jedyną ogólnopolską organizacją
profesjonalistów branży spotkań. Przez dziesięć lat aktywnie uczestniczyło w rozwoju polskiego rynku MICE, ale następne
dziesięć może okazać się o wiele trudniejsze.
Idea powstania stowarzyszenia branży spotkań w Polsce zrodziła się w 1998 roku. W tym czasie pojawiły się pierwsze wspólne inicjatywy grupy podmiotów z sektora turystyki biznesowej związane z programem przedakcesyjnym Phare Tourin II, stworzonym w celu wspierania modernizacji polskiej turystyki przed wejściem do Unii Europejskiej.
Na po czątku był entuzjazm
W ramach programu Phare Tourin II stworzona została instytucja Menedżera Produktu Markowego Turystyki Biznesowej, którym został charyzmatyczny Sławomir Wróblewski. Jego zadaniem było skupianie firm i osób zainteresowanych wspólnym rozwijaniem konkretnego produktu turystycznego, jegodoskonaleniem i komercjalizowaniem wobec konieczności konkurowania na wolnym rynku. Postanowił on wykorzystać energię osób zaangażowanych w rozwój rodzącego się w tym czasie sektora turystyki biznesowej w Polsce i, wobec faktu „wygaszania” funduszy Tourin II, zainicjował stworzenie stowarzyszenia, które za cel obrało podnoszenie wła snej wiedzy profesjonalnej członków, wspólny marketing i lobbowanie w sprawach istotnych dla branżyturystyki biznesowej. – Powołanie SKKP było przejawem determinacji działaczy społecznych, głównie z prywatnych firm turystycznych, by stworzyć własną, niezależną od władz, strukturę. Jednocześnie była to praktyczna próba tworzenia partnerstwa i dialogu z partnerami publicznymi – mówi Sławomir Wróblewski, pierwszy prezes, a obecnie sekretarz generalny SKKP. Zebranie założycielskie w styczniu 1998 roku zgromadziło około 100 osób. Była to grupa entuzjastów.
Dziesięć lat inicjatyw
W ciągu dziesięciu lat działalności SKKP podjęło wiele inicjatyw, wśród których za najważniejsze należy uznać kontynuację corocznego cyklu szkoleń pod nazwą „Europejska Akademia Organizatorów Konferencji”,Program Ambasadorów Kongresów Polskich (wraz z Polską Organizacją Turystyczną), konkurs prac akademickich w zakresie turystyki biznesowej oraz wspieranie Targów Obiektów i Usług Konferencyjno -Szkoleniowych BTF.
Od 1997 do 2008 roku w dziesięciu edycjach „Europejskiej Aka demii Organizatorów Konferencji”, uczestniczyło około 800 osób, a wykładowcami było blisko 100 ekspertów – polskich i zagranicznych. – Już podczas pierwszej edycji Akademii udało się sformułować syntetyczny, klarowny plan rozwijania branży turystyki biznesowej w Polsce. Autorem tego planu, a jednocześnie ekspertem -mentorem szkolenia, był Tom Giblin z Irlandii, współtwórca sukcesu branży konferencyjnej w tym kraju. Wśród jego zaleceń znalazło się utworzenie co nvention bureaux i wykorzystywanie Programu Ambasadorów Kongresów – dodaje Sławomir Wróblewski. Dorobkiem konkursu prac akademickich jest kilkanaście prac licencjackich i kilka magisterskich, a w przygotowaniu są dwie prace doktorskie.
Targi BTF, chociaż oczekiwania wobec nich rosną z roku na rok, wciąż są jedyną imprezą targową przeznaczoną wyłącz nie dla dostawców usług z branży MICE w Polsce. Stowarzyszenie wychodzi także poza granice Polski. W roku 2004 wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Belgii, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch zawiązało EFAPCO – European Federation of the Professional Congress Organisers, którego celem jest koordynacja
ważnych spraw związanych z profesjonalizacją zawodu organizatora konferencji w Europie. W zeszłym roku trzeci Kon gres EFAPCO został pozyskany przez SKKP dla Warszawy (10-12.01.2008) i okazał się dużym sukcesem programowym i organizacyjnym stowarzyszenia. Ukoronowaniem działalności SKKP w dziesięciolecie swego istnienia było otrzymanie z rąk Ministra Sportu i Turystyki honorowej odznaki „Zasłużony dla Rozwoju Turystyki”.
Wyzwania na nową dekadę.
Mimo wielu istotnych przedsięwzięć, które miały niebagatelne znaczenie dla branży spotkań w Polsce,nie wszystko udało się w ciągu tych dziesięciu lat osiągnąć. Wciąż nie został opracowany kodeks etyki branżowej, mimo że prace nad nim trwają od lat. Turystyka biznesowa nie znalazła jeszcze swojego miejsca w aktach prawnych. Trwają prace nad stworzeniem norm w przemyśle spotkań, a pierwszym krokiem do tego celu była I Europejska Konferencja zorganizowania w Krakowie w październiku 2008 roku „Normy w usługach”. Ponad to, SKKP nie stało się organizacją
w pełni reprezentatywną dla branży. Mimo że z jej inicjatyw korzystać mogą wszyscy, stowarzyszenie liczy dziś
zaledwie siedemdziesięciupięciu członków. Przed tymi wyzwaniami staną nowe władze stowarzyszenia.
|